miastOgród w galerii Mimochodem

miastOgród

W sobotę 17 czerwca otworzyliśmy w naszej galerii Mimochodem w Podkowie Leśnej nową wystawę pt. miastOgród.

Ogród to życie. Ogród to miejsce działania Matki Natury w ramach zbudowanych przez człowieka. Ogród to cykliczność, płodność, porządek i przypadkowość, ale i świadomość, samowiedza… Ogród to optymizm i oznaka wiary w przyszłość. Sadząc krzewy jesienią, spodziewamy się kwiatów wiosną, siejąc warzywa wiosną, mamy nadzieję na plony jesienią. Ogród jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej nośnych metafor – w starożytności, w Biblii, w wielu kulturach.
 
Miasto to najbardziej powszechny habitat człowieka, miejsce, gdzie może się rozwijać, gdzie ma szanse na nawiązywanie relacji z innymi. Ale też symbol zagubienia, samotności, pychy, braku porozumienia.
 
Często przeciwstawia się kulturę naturze, miasto ogrodowi. A przecież nie musi tak być: kultura jest częścią natury ludzkiej, a człowiek – częścią natury.
 
Idea miasta-wsi (miasta-ogrodu) stworzona przez Ebenezera Howarda pod koniec XIX wieku była przede wszystkim projektem społecznym, który miał połączyć kulturę i naturę, miasto i wieś dla największego pożytku ludzi, zwłaszcza klasy pracującej.„Ani magnes miasta ani magnes wsi nie realizują w pełni planów i celów, jakie wyznacza natura. – pisał w swoim dziele „Miasta-ogrody jutra”. – Towarzystwem ludzi i pięknem przyrody należy się cieszyć jednocześnie. Dwa magnesy trzeba więc połączyć w jeden – tak jak dopełniają się mężczyzna i kobieta różnorodnymi darami i zdolnościami, tak wieś powinna się dopełniać z miastem. Miasto to symbol życia społecznego, wzajemnej pomocy i przyjaznej współpracy, ojcostwa, macierzyństwa, braterstwa i siostrzeństwa, szeroko pojętych relacji międzyludzkich i wciąż nowych uczuć, a także nauki, sztuki, kultury i religii. A wieś? Wieś symbolizuje boską miłość i troskę o człowieka. Wszystko, czym jesteśmy, i wszystko, co posiadamy, bierze się właśnie z niej. Natura kształtuje nasze ciała i do niej one powrócą. Wieś nas karmi, ubiera, ogrzewa i ochrania. Na jej łonie odpoczywamy. Jej piękno jest inspiracją dla sztuki, muzyki i poezji. Jej siły napędzają wszystkie koła przemysłu. To źródło wszelkiego zdrowia, dobrobytu i wiedzy. Jednak pełnia szczęścia i mądrości wsi nie objawiła się jeszcze człowiekowi i nie nastąpi to nigdy, jeśli pozwolimy na utrzymywanie się tego potwornego i nienaturalnego rozdziału społeczeństwa od natury. Miasto i wieś należy pożenić, aby z tego radosnego związku powstała nowa nadzieja, nowe życie i nowa cywilizacja”. (tłum. Martyna Trykozko)
 
Co się stało z tą ideą i co jeszcze może się z nią stać? Temu właśnie przyglądamy się na kolejnych planszach naszej wystawy. Dzisiaj pierwsza z nich.
 
Projekt Fundacji Ogród i Warsztat i galerii Mimochodem w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.
 
Zadanie publiczne pn. Galeria Mimochodem dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego i Urzędu Miasta Podkowa Leśna
 
 
 
 
 
Skip to content